Home
   Call for Paper
   Important Dates
   Organizing Committee
   Program Committee
   Online Submission
   Camera-Ready Submission
   Registration
   Workshop Registration
   Visa
   Local Transportation
   Technical Program
   Tutorials
   Workshops
   Demos
   Conference Venue
   Travel Information
   Hotel Information
   Invited Speakers
   Paper Awards
   Contact Information
   Sponsors
   
 

 

Program Chairs:

Hongbin Zha, Peking University
Rin-ichiro Taniguchi, Kyushu University
Stephen Maybank, University of London

Area Chairs:(33)

Noboru Babaguchi, Osaka University
Horst Bischof, Technical University Graz
Chu-Song Chen, Institute of Information Science, Academia Sinica
Jan-Michael Frahm, University of North Carolina at Chapel Hill
Pascal Fua, EPFL
Dewen Hu, National University of Defense Technology
Zhanyi Hu, Institute of Automation, Chinese Academy of Science
Yi-ping Hung, National Taiwan University
Ron Kimmel, Technion - Israel Institute of Technology
Reinhard Klette, University of Auckland
Takio Kurita, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology
Chil-Woo Lee, Chonnam National University
Kyoung Mu Lee, Seoul National University
Fei-Fei Li, Princeton University
Zhouchen Lin, Microsoft Research Asia
Kai-Kuang Ma, Nanyang Technological University
P.J. Narayanan, International Institute of Information Technology, Hyderabad
Nassir Navab, Technische Universitat Munchen
Tomas Pajdla, Czech Technical University in Prague
Robert Pless, Washington University
Long Quan, The Hong Kong University of Science and Technology
Jim Rehg, Georgia Institute of Technology
Ian Reid, Oxford University
Wildes Richard, York University
Hideo Saito, Keio University
Nicu Sebe, University of Amsterdam
Peter Sturm, INRIA
Akihiro Sugimoto, National Institute of Informatics
David Suter, University of Adelaide
Guangyou Xu, Tsinghua University
Yaser Yacoob, University of Maryland
Ming-Hsuan Yang, University of California at Merced
Hong Zhang, University of Alberta

Reviewers:(500)

Abou Moustafa Karim

Kulic Dana

Achard Catherine

Kulkarni Kaustubh

Ai Haizhou

Kumar Ram

Alahari Karteek

Kuno Yoshinori

Allili Mohand Said

Kwolek Bogdan

Andreas Koschan

Kybic Jan

Aoki Yoshmitsu

Ladikos Alexander

Argyros Antonis

Lai Shang-Hong

Arica Nafiz

Lao Shihong

Ariki Yasuo

Lao Zhiqiang

Arslan Abdullah

Lazebnik Svetlana

August Jonas

Le Duy-Dinh

Awate Suyash

Le Khoa

Azevedo Marques Paulo

Lecue Guillaume

Bagdanov Andrew

Lee Hyoung-joo

Bai Xiang

Lee Ken-Yi

Bajcsy Peter

Lee Kyong Joon

Baltes Jacky

Lee Sang-Chul

Banerjee Subhashis

Leonardo Bocchi

Barbu Adrian

Lepetit Vincent

Barnes Nick

Lerasle Frederic

Barreto Joao

Li Baihua

Bartoli Adrien

Li Bo

Baudrier Etienne

Li Hongdong

Baust Maximilian

Li Teng

Beichel Reinhard

Li Xi

Beng-Jin Andrew Teoh

Li Yongmin

Benhimane Selim

Liao T.Warren

Benosman Ryad

Lie Wen-Nung

Bibby Charles

Lien Jenn-Jier James

Bicego Manuele

Lim Jongwoo

Blekas Konstantinos

Lim Joo-Hwee

Bo Liefeng

Lin Dahua

Bors Adrian

Lin Huei-Yung

Boshra Michael

Lin Ruei-Sung

Bouaziz Sofien

Lin Wei-Yang

Bouguila Nizar

Lin Wen-Chieh (Steve)

Boutemedjet Sabri

Ling Haibin

Branzan Albu Alexandra

Liu Jianzhuang

Bremond Francois

Liu Ming-Yu

Bronstein Alex

Liu Qingshan

Bronstein Michal

Liu Qingzhong

Brown Matthew

Liu Tianming

Brown Michael

Liu Tyng-Luh

Brun Luc

Liu Xiaoming

Buckley Michael

Liu Xiuwen

Caballero Rodrigo

Liu Yuncai

Caglioti Vincenzo

Lopez-Nicolas Gonzalo

Cagniart Cedric

Lu Juwei

Camastra Francesco

Lu Le

Cao Liangliang

Luo Jiebo

Cao Liangliang

Ma Yong

Carneiro Gustavo

Macaire Ludovic

Carr Peter

Maccormick John

Castellani Umberto

Madabhushi Anant

Cattin Philippe

Manabe Yoshitsugu

Celik Turgay

Manniesing Rashindra

Chan Kap Luk

Marchand Eric

Chandran Sharat

Marcialis Gian-Luca

Chellappa Rama

Martinet Jean

Chen Haifeng

Martinez Aleix

Chen Hwann-Tzong

Masuda Takeshi

Chen Jiun-Hung

Mauthner Thomas

Chen Jun-Cheng

McCarthy Chris

Chen Ling

McHenry Kenton

Chen Pei

Mei Christopher

Chen Robin Bing-Yu

Mei Tao

Chen Wei-Chao

Mery Domingo

Chen Xilin

Mirmehdi Majid

Chen Yixin

Mitra Niloy

Cheng Jian

Mittal Anurag

Cheng Jian

Miyazaki Daisuke

Cheng Shyi-Chyi

Moeslund Thomas

Chetverikov Dmitry

Monaco Francisco

Chia Liang-Tien

Montiel Jose

Chien Shao-Yi

Mordohai Philippos

Chin Tat-jun

Moreno Francesc

Chu Wei-Ta

Mori Kensaku

Chuang Yung-Yu

Moshe Ben-Ezra

Chung Albert

Mudigonda Pawan

Civera Javier

Mueller Henning

Clipp Brian

Murillo Ana Cris

Coleman Sonya

Naegel Benoit

Costeira Joao Paulo

Nakajima Shin-ichi

Cousty Jean

Namboodiri Anoop

Csaba Beleznai

Nan Xiaofei

Dang Xin

Nanni Loris

Daras Petros

Narasimhan Srinivasa

De la Torre Fernando

Nevatia Ram

Deguchi Koichiro

Ng Wai-Seng

Demirci Fatih

Nguyen Minh Hoai

Demirdjian David

Nozick Vincent

Deng Hongli

Odone Francesca

Deniz Oscar

Ohnishi Naoya

Denzler Joachim

Okatani Takayuki

Derpanis Konstantinos

Okuma Kenji

Derrode Stephane

Omachi Shinichiro

Destefanis Eduardo

Pack Gary

Dick Anthony

Palagyi Kalman

Didas Stephan

Pan ChunHong

Dong qiulei

Pankanti Sharath

Donoser Michael

Paquet Thierry

Doretto Gianfranco

Park In kyu

Drbohlav Ondrej

Park Jong-il

Drost Bertram

Park Rae-Hong

Duan Fuqing

Passat Nicolas

Dueck Delbert

Patras Yiannis

Duric Zoran

Patwardhan Kedar

Dutagaci Helin

Peers Pieter

Dutta Roy Sumantra Dutta Roy

Peleg Shmuel

Dvornychenko Vladimir

Pernici Federico

Dyer Charles

Pilet Julien

Eckhardt Ulrich

Pless Robert

Eigensatz Michael

Pock Thomas

Einhauser Wolfgang

Prati Andrea

Eroglu-Erdem Cigdem

Prevost Lionel

Escolano Francisco

Puig Luis

Fan Quanfu

Qi Guojun

Fang Wen-Pinn

Qian Zhen

Farenzena MIchela

Radeva Petia

Fasel Beat

Rajashekar Umesh

Feng Jianjiang

Ramalingam Srikumar

Feris Rogerio

Ren Xiaofeng

Ferri Francesc

Reyes Edel Garcia

Fidler Sanja

Reyes-Aldasoro Constantino

Fihl Preben

Ribeiro Eraldo

Filliat David

Robles-Kelly Antonio

Flitti Farid

Rosenhahn Bodo

Floery Simon

Rosman Guy

Forstner Wolfgang

Ross Arun

Franco Jean-Sebastien

Roth Peter

Fraundorfer Friedrich

Rugis John

Fritz Mario

Ruvolo Paul

Frucci Maria

Sadri Javad

Fu Chi-Wing

Saffari Amir

Fuh Chiou-Shann

Sagawa Ryusuke

Fujiyoshi Hironobu

Salzmann Mathieu

Fukui Kazuhiro

Sang Nong

Fumera Giorgio

Santner Jakob

Furst Jacob

Sappa Angel

Furukawa Yasutaka

Sara Radim

Fusiello Andrea

Sarkis Michel

Gall Juergen

Sato Jun

Gallagher Andrew

Schmid Natalia

Gang Li

Schroff Florian

Garg Kshitiz

Shahrokni Ali

Georgel Pierre

Shan Shiguang

Gertych Arkadiusz

Shen Chunhua

Gevers Theo

Shi Guangchuan

Gherardi Riccardo

Shih Sheng-Wen

Godil Afzal

Shimizu Ikuko

Goecke Roland

Shimshoni Ilan

Goshtasby A.

Sigal Leonid

Gou Gangpeng

Singhal Nitin

Grabner Helmut

Sinha Sudipta

Grana Costantino

Snavely Noah

Guerrero Josechu

Sommerlade Eric

Guest Richard

Steenstrup Pedersen Kim

Guliato Denise

Sugaya Yasuyuki

Guo Feng

Sukno Federico

Guo Guodong

Sumi Yasushi

Gupta Abhinav

sun feng-mei

Gupta Mohit

Sun Weidong

Hadjileontiadis Leontios

Svoboda Tomas

Hamsici Onur

Swaminathan Rahul

han Bohyung

Takamatsu Jun

Han Chin-Chuan

Tan Ping

Han Joon Hee

Tan Robby

Hanbury Allan

Tang Chi-Keung

Hao Wei

Tang Ming

Hassab Elgawi Osman

Teng Fei

Hauti┬re Nicolas

Tian Jing

HE Junfeng

Tian Yingli

Heitz Fabrice

Tieu Kinh

Hinterstoisser Stefan

Tobias Reichl

Ho Jeffrey

Toews Matt

Holzer Stefan

Toldo Roberto

Hong Hyun Ki

Tominaga Shoji

Hotta Kazuhiro

Torii Akihiko

Hotta Seiji

Tosato Diego

Hou Zujun

Trobin Werner

Hsiao JenHao

Tsin Yanghai

Hsu Pai-Hui

Tu Jilin

Hsu Winston

Tuzel Oncel

Hu Qinghua

Uchida Seiichi

Hu Weimin

Urahama K

Hu Xuelei

Urschler Martin

Hu Yiqun

Van den Hengel Anton

Hu Yu-Chen

Vasseur Pascal

Hua Xian-Sheng

Veeraraghavan Ashok

Huang Fay

Veksler Olga

Huang Kaiqi

Vitria Jordi

Huang Peter

Wagan Asim

Huang Tz-Huan

Wang Hanzi

Huang Xiangsheng

Wang Hongcheng

Huband Jacalyn

Wang Jingdong

Huele Ruben

Wang Jue

Hung Hayley

Wang Meng

Hung-Kuo Chu James

Wang Sen

Huynh Cong

Wang Yunhong

Iakovidis Dimitris

Wang zhi-heng

Ieng Sio Hoi

Wei Hong

Ilic Slobodan

Whitehill Jacob

Imiya Atsushi

Wilburn Bennett

Inoue Kohei

Woehler Christian

Irschara Arnold

Wolf Christian

Ishikawa Hiroshi

Woo Young Woon

Iwashita Yumi

Wu Fuchao

Jaeger Stefan

Wu Hao

Jafari-Khouzani Kourosh

Wu Huai-Yu

Jannin Pierre

Wu Jianxin

Jawahar C. V.

Wu Yihong

Jean Frederic

Xiong Ziyou

Jia Jiaya

Xu Ning

Jia Yunde

Xue Jianru

Jia Zhen

Xue Jianxia

Jiang Shuqiang

Yan Shuicheng

Jiang Xiaoyi

Yanai Keiji

Jin Lianwen

Yang Herbert

Juneho Yi

Yang Ming-Hsuan

Jurie Frederic

Yao Yi

Kagami Shingo

Yaron Caspi

Kale Amit

Yeh Che-Hua

Kamberov George

Yilmaz Alper

Kankanhalli Mohan

Yin Pei

Kato Takekazu

Yu Tianli

Kato Zoltan

Yu Ting

Kawasaki Hiroshi

Yuan Baozong

Ke Qifa

Yuan Lu

Keil Andreas

Zach Christopher

Keysers Daniel

Zha Zheng-Jun

Khan Saad-Masood

Zhang Changshui

Kim Hansung

Zhang Guangpeng

Kim Kyungnam

Zhang Hongbin

Kim Tae Hoon

Zhang Li

Kim Tae-Kyun

Zhang Liqing

Kimia Benjamin

Zhang Xiaoqin

Kitahara Itaru

Zhang Zengyin

Koepfler Georges

Zhao Deli

Koeser Kevin

Zhao Yao

Kokkinos Iasonas

Zheng Wenming

Kolesnikov Alexander

Zhong Baojiang

Kong Adams

Zhou Cathy

Konolige Kurt

Zhou Howard

Koppal Sanjeev

Zhou Jun

Kotsiantis Sotiris

Zhou Rong

Kr er Norbert

Zhou S.

Kristan Matej

Zhu Feng

Kuijper Arjan

Zhu Wenjun

Kukelova Zuzana

Zitnick Lawrence